اردیبهشت, ۱۳۹۶ 3 نظرات آموزش وبمستر

UX چیست؟

User Experience – UX  شامل رفتار، حالت و احساسات کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد. تجربه کاربر شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد،سادگی در استفاده و بهره وری می باشد.

بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها می باشد. این عوامل به قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.  UX به معنی تجربه کاربر است که شامل رفتارها، احساسات و نگرش های کاربر درباره تجربه استفاده از یک محصول نرم افزاری است. حال می تواند در نهایت جنبه های مختلفی مانند سودمندی، کاربرد آسان و کارایی را در ذهن کاربر به صورت یک خاطره تداعی کند.

 

UI چیست؟

UI – User Interface بخشی از طرح می باشد که زمانی که کاربر در حال رویت وب سایت می باشد آن را مشاهده می نماید. به عبارت دیگر به معنی واسط کاربر و  یک رابط بین کاربر و سیستم می باشد. UI ظاهر یک سیستم نرم افزاری است که کاربر به صورت مستقیم با آن در تعامل است. در واقع UI سبب می شود تا آنچه کاربر به ماشین یا نرم افزار دستور می دهد، اجرا شود. به طور مثال واسط های کاربر در یک نرم افزار منوها، پنجره ها، آیکون ها و … هستند.

دراقع هرجا که صحبت از کار کاربر با نرم افزار باشد، بی شک رابط کاربری (UI) حضور دارد. UI به نوعی مجری تصمیمات UX است.

تفاوت بین UX و UI

مشابه هستند ؟

UX و UI به نوعی مکمل یکدیگر هستند و باید در زمان طراحی UI، اصول و قواعد UX نیز رعایت شود، به همین خاطر بهتر است این دو توسط یک فرد یا یک تیم مشخص موازی با هم پیش بروند تا نتایج بهتری  حاصل شود .

تفاوت های UX و UI

با یک مثال به تفاوت UX و UI می پردازیم. فکر کنید قرار است دکمه Close یا همان ضربدر قرمز رنگ پنجره My Computer  را طراحی کنیم. انتخاب رنگ قرمز و نماد ضربدر مربوط به UI می باشد. در اینجا استفاده از رنگ سبز و دکمه به اضافه معنی اشتباهی را می رساند. یعنی کاربر با دکمه ضربدر به فکر حذف و با دکمه به اضافه به فکر اضافه کردن چیزی می افتد.

بعد از طراحی UI نوبت به انتخاب یک مکان برای دکمه Close می رسد تا کاربر با آن راحت کار کند. به انتخاب جایگاه مناسب UX گفته می شود. اگر ما دکمه را وسط صفحه قرار دهیم، کاربر به کرات اشتباهاٌ روی آن کلیک می کند و حس بدی به او منتقل می شود. پس بهتراست مکان مناسب تری برای آن انتخاب شود. بهترین مکان گوشه بالا سمت راست می باشد. دراینصورت کاربر در صورت لزوم به آن قسمت برود و خیلی کمتر اشتباهاَ روی آن کلیک کند.

ابزارهایی که در طراحی UI و UX به ما کمک می کنند به طور معمول :
Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision

 

UX و UI چقدر مهم هستند ؟

UI چقدر مهم است؟ اگر ظاهر برنامه شما خوب نباشد و کاربر را به نوعی سردرگم کند کاربر در استفاده از نرم افزار به مشکل بر می خورد. مانند حذف شدن منوی استارت در ویندوز ۸٫
UX چقدر مهم است؟ اگر نرم افزار شما تجربه و حس خوبی به کاربر منتقل نکند، کاربر دیگر از محصول شما استفاده نخواهد کرد، مانند ویندوز لانگهورن مایکروسافت.

تازه های UI

در ادامه ده مورد از متدهای ui که در سال ۲۰۱۶ مورد استقبال طراحان سایت و ui قرار گرفته است را برای شما لیست کرده ایم:

 1. Microinteractions
 2. Cards
 3. Minimalist Design
 4. Flat & Material Design Hybrid
 5. Rich Animations
 6. Dramatic Typography
 7. More Vibrant Colors
 8. Long Scrolling
 9. HD Visuals
 10. Illustrations
3 نظرات
 1. mohsen

  تفاوت طراح رابط کاربری با گرافیست چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  Reply
  1. ihiwa

   سلام.
   طراحی رابط کاربری وظیفه گرافیست است، اما هر طراح گرافیکی قادر به طراحی رابط کاربری نیست. طراح رابط کاربری عناصر قابل نمایشی را طرح ریزی می کند که کاربر با آن در ارتباط است. که این شامل تخصص ویژه و تجربه در این زمینه است.

   Reply
 2. atefe

  عالی بود مطالبتون.متشکرم

  Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *