مرداد, ۱۳۹۶ بدون نظر رابط کاربری

امیدواریم بتوانیم در این مقاله انتظارات شما برای یادگیری آنچه مربوط به تعریف رسپانسیو یا واکنش گرایی است را برآورده کنیم.

تعریف رسپانسیو یا واکنش گرایی یا مفهوم رسپانسیو یا واکنش گرایی چیست؟

برای اینکه متوجه شویم طراحی ریسپانسیو چیست باید بدانیم واژه ریسپانسیو (responsive) به چه معناست؟کلمه responsive به معنی واکنشی یا پاسخگو است. طراحی رسپانسیو یا همان واکنش گرا نوعی طراحی است که باتوجه به نوع نمایشگر به صورت خودکار نوع چیدمان و اندازه عناصر تغییر کند. علت این نامگذاری این است که در طراحی وبسایت در بسیاری از مواقع نیاز به صفحاتی است که نسبت به سخت افزار کاربر اطلاعات را برای او نمایش دهند یا به عبارت دیگر “واکنش گرا” یا responsive باشند.

دلایل ضرورت رسپانسیو بودن طراحی وبسایت

با توجه به افزایش تعداد کاربرانی که با موبایل از اینترنت استفاده می کنند، رسپانسیو بودن امری ضروریست. درواقع باید وب سایتی که ما طراحی می کنیم با انواع دستگاههای ارتباطی سازگاری داشته باشد.

همانند رعایت اصول سئو در وبسایت، در نظر گرفتن رسپانسیو بودن وبسایت رفته رفته به یک اجبار تبدیل خواهد شد. سایت های واکنش گرا دارای URL  و HTML یکسان هستند. همچنین این وبسایتها قابلیت این را دارند که روی تمامی دستگاه ها (که دارای صفحه نمایش با سایز های متفاوتی هستند) به درستی نمایش داده بشوند. باتوجه به تعریف رسپانسیو یا واکنش گرایی، با استفاده از طراحی واکنشی (Responsive) کاربر با هر دستگاهی از جمله کامپیوتر یا تبلت و یا حتی گوشی هوشمند، به وبسایت شما مراجعه کنند می توانند وبسایت شما روی تمامی این دستگاه ها یکسان و به درستی ببینند. این مسئله باعث بالا رفتن فاکتور تجربه ی کاربری(User Experience) سایت شما خواهد شد.

بنابراین کد گذاری در این طراحی به منظور تعامل و سازگاری با اندازه های مختلف صفحه نمایش انجام می شود. با ابزاری مانند Screenfly می توانیم میزان سازگار بودن سایت خود را بررسی کنیم.

مزایای طراحی سایت واکنش گرا
  1.  افزایش بازدیدکننده و افزایش تنوع سلایق بازدیدکننده با طراحی سایت واکنش گرا
  2. عدم تکراری بودن محتوا با طراحی سایت واکنش گرا
  3. تجربه بهتر کاربر از وب سایت

و … که در مقاله ای مفصلا و مختصا به مزایای طراحی وبسایت واکنش گرا را برای شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

تعریف رسپانسیو یا واکنش گرایی
تعریف رسپانسیو یا واکنش گرایی

ما در آی هیوا مفتخریم نیازهای شما را بررسی کنیم و با توجه به خواسته های شما مطالب مفیدی در اختیارتان قرار دهیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال بفرمایید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *