ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم

خرداد, ۱۳۹۶ 5 نظرات آموزش وبمستر
ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم

در طراحی رابط کاربری (UI) باید در نظر بگیرید علم خود را در این حوزه به روز نگه دارید. از آخرین تکنیک های طراحی رابط کاربری آگاه باشید. امروزه پیدا کردن طراح سایت که بتواند در انواع پروژه های طراحی سایت فعالیت کند، کار سخت و پیچیده ای است. همچنین پیدا کردن یک طراح وب سایت حرفه ای که آخرین تکنولوژی و  تکنیک های مربوط به کار خود را بداند و استادکار این حوزه باشد، سخت تر است.

دانستن تکنیک های مهم طراحی رابط کاربری و تسلط به آن ها، می تواند شما را یک سروگردن از بقیه جلو بیندازد. امروزه دیگر به لطف قالب های آماده ای که در بازار وجود دارد، همه برای خودشان طراح سایت شده اند. در واقع خود را متخصص آن می دانند. اما مساله ای که باعث می شود بعضی طراح وب سایت ها حرفه ای باشند، دانستن و تسلط بر رابط کاربری می باشد. البته این یکی از مواردی است که باید طراح وب سایت حرفه ای بر آن تسلط داشته باشد.

اگر بخواهیم طراحی رابط کاربری را در یک خط تعریف کنیم، می توانیم بگوییم هر المانی که در سایت برای پیمایش و فعالیت بهتر استفاده می شود. همچنین بیشتر از نظر گرافیک به صورت حرفه ای به سایت نگاه می کند را مدنظر قرار دهیم.

اصطلاح طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری با هم اشتباه گرفته می شود. ما در این مقاله نمی خواهیم در خصوص تعریف و تفاوت های این دوتا باهم صحبت کنیم. بلکه قصد داریم تکنیک هایی را بیان کنیم شما با استفاده از آن ها میتوانید کیفیت طراحی رابط کاربری سایت خود را افزایش دهید. تکنیک هایی که در سال ۲۰۱۷ باید به آن توجه ویژه ای کنید.

ده قانون طراحی رابط کاربری

۱٫ طراحی رابط کاربری جدا از UX نمی باشد و باید دارای ارتباط باشند.

اولین  و از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، فهمیدن اهمیت درک نقش طراحی رابط کاربری در UX است. یعنی اینکه UI مناسب  و عالی می تواند باعث افزایش تجربه کاربری گردد.

یک طراح رابط کاربر، باید قبل از اقدام به شروع، اطلاعاتی را از مسئول تجربه کاربری سایت دریافت نماید. اطلاعاتی مانند مشکلاتی که قبلا وجود داشت و باید حل گردد. جریان فعالیت هایی که کاربر انجام می دهد چیست و محصولات اصلی و اطلاعاتی که باید نمایش دهد. این ها بخشی از ارتباط بین طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری می باشد.

۲٫ کاربران سایت خود را بشناسید.

شما به عنوان طراح رابط کاربری شاید کار خود را از همه بهتر بدانید، اما باید نظر نهایی و اصلی را کاربر بیان کند. در استراتژی طراحی وب سایت، همیشه بیان می شود که قبل از شروع، نیاز کاربران فعلی و آینده خود را دریابید. همچنین باید سعی کنید که آن ها را در طراحی رابط کاربری(UI) وب سایت خود در نظر بگیرید.

برای تحلیل وب سایت خود می توانید از ابزار گوگل آنالاتیک و وبمسترتولز استفاده کنید. با این کار میزان ورودی وب سایت خود و نوع کاربران و موقعیت آن ها را بشناسید. همچنین با توجه به سابقه ای که به دست آورده اید، می دانید که نیازهای کاربران شما چه بوده است.

برای درک بهتر و شناخت کاربران، می توانید از سایت های رقیب کمک بگیرید. طراحی رابط کاربری آن ها را بررسی کنید. خودتان را به عنوان یک کاربر در سایت آن ها قرار دهید. ببینید که آیا واقعا به آن چیزی که می خواهید می رسید. پس شناخت کاربر و نیاز آن، دومین مرحله ای که هر طراحی باید به آن دقت کند.

ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم
ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم
۳٫ المان ها را ساده و باثبات نگه دارید.

نشان و نماد یک رابط کاربری (UI) مناسب، سادگی آن است. منظور ما سادگی در طراحی نیست. در واقع به کاربردن المان های گرافیکی با حالت انیمیشنی نیست بلکه سادگی در درک مفهوم کاربرد آن می باشد. رابط کاربری وب سایت شما باید آنچنان ساده باشد که کاربر هیچگونه نیازی یا سوال برای پیمایش نداشته باشد. این در واقع وظیفه طراح رابط کاربر است. طراح رابط کاربری باید المان ها را با صورت هماهنگ با هم و البته ساده تولید کند. به صورتیکه هر کاربری با ورود به آن، به راحتی متوجه هدف اصلی آن گردد.

۴٫ اجرای سلسله مراتب بصری

مهمترین موارد در طراحی رابط کاربری باید به صورت کاملا ویژه ای مشخص شوند. به گونه ای که توجه کاربران را به خود جلب کنند. همیشه توصیه می شود که قبل از شروع، هدف اصلی خود را مشخص کنید. همچنین مواردی که بیشتر از همه برای شما اهمیت دارد را تعیین کنید. یک مثال را می توان استفاده از فونت های درشت در صفحه های اول سایت دانست. فونت های درشت و با رنگ متضاد که شعار اصلی وب سایت برای مثال در آن نوشته می شود را قرار دهید. بعد به سراغ موارد کم اهمیت بروید.

این نکته را بدانید که امکان جابجایی یا تغییر موارد مهم محدود است. همچنین باید از نظر گرافیکی طرح کلی وب سایت همخوانی داشته باشد.

۵٫ از تایپوگرافی مناسب استفاده کنید.

از دیگر مواردی که می توانید توجه کاربران را بیشتر جلب کنید، استفاده از تایپوگرافی است. انتخاب فونت مناسب در طراحی رابط کاربری خیلی مهم است. زیرا علاوه برخواناتر کردن مطالب برای کاربران، زیبایی بصری را می تواند افزایش دهد.

نکاتی که باید در تایپوگرافی در نظر بگیرید، اول از همه انتخاب نوع قلم است.  نوع قلم انتخاب شده باید در تمامی مرورگرها پشتیبانی شود. سپس اندازه فونت است که کامل قابل خوانا باشد. مخصوصا در گوشی و تبلت که اندازه صفحه کوچکتر است. مهمترین نکته ای که باید در مورد اندازه فونت در تایپوگرافی رعایت کنید، این است که اندازه فونت سایت نباید یکسان باشد. اطلاعات مهم که میخواهید کاربران به آن ها توجه بیشتری کنند را با فونت های بزرگتر و بولد شده قرار دهید. حتی توصیه می شود که المان های گرافیکی زیبا برای نمایش آن ها به کار ببرید.

۶٫ از تضاد رنگی مناسبی استفاده کنید.

برای طراحی رابط کاربری خود، از رنگ مناسب استفاده کنید. البته کل وب سایت از یک نوع قالب رنگی استفاده می کند. در واقع رنگ سازمانی مشخص وجود دارد. اما بعضی از مواردی که از نظر اطلاعات مهم هستند یا به صورت CTA می باشند. کاربر به فراخوانی انجام عملی تشویق می کنند، اصولا با رنگی متضاد استفاده می کنند. البته این رنگ متضاد حتما باید با رنگ تم اصلی همخوانی داشته باشد. اصولا به طراحان وب سایت، توصیه می شود حتما مطالعاتی در خصوص روانشناسی رنگ ها داشته باشند.

نکته مهم تر اینکه رنگ انتخابی حتما باید با نوع کسب و کارتان همخوانی داشته باشد. برای مثال وب سایت نجارکالا که در زمینه فروش تجهیزات و ماشین آلات نجاری فعالیت می کند، از رنگ متناسب با فعالیت یعنی زرد استفاده کرده است.

۷٫ بازخورد پیام ها را در نظر بگیرید.

یکی از مزیت های اصلی پروژه طراحی وب سایت، گرفتن بازخورد از کاربران است. این بازخورد را می توان به شیوه مختلفی دریافت کرد. می توان از یک فرم استفاده کرد که کاربران نظر خود را مطرح نمایند. البته اشکال اصلی این نوع دریافت بازخورد این است که کاربران نمی توانند به صورت فنی ایرادات کار شما را بگیرند. ولی به هر حال نظر آن ها است که تعیین کننده خوب یا بد یک طرح وب سایت است. همچنین می توانید از وب سایت های تخصصی کمک بگیرید تا ایرادات فنی را رفع نمایید.

اگر بخواهیم دقیق تر و علمی تر به این قضیه نگاه کنیم، میزان زمانی که کاربران در وب سایت شما می مانند را می توان ملاک بازخورد قرار داد. اگر کاربری وارد وب سایت شما گردد و سریعا آن را ترک کند، یا طراحی رابط کاربری مشکل دارد یا محتوای قرار داده شده کاملا با چیزی که عنوان شده، متضاد است.

روش دیگر، بررسی پیام هایی است که شما برای تکمیل فرم ها و مراحل در وب سایت قرار داده اید. بررسی کنید چرا کاربر در نیمه آن ها را تکمیل نشده رها می کند. مطمئنا یا مراحل بیش از حد طولانی بودند یا طراحی رابط کاربری نتوانسته است اعتماد آن ها را جلب کند. به هر حال شما باید مشکل را بیابید.

ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم
ده قانون طراحی رابط کاربری که می بایست بدانیم
۸٫ فرم ها را ساده کنید.

فرم ها یکی از مهمترین روش ها و راه هایی است که کاربران می توانند با وب سایت شما ارتباط برقرار کنند. همچنین مالکان وب سایت می توانند از طریق فرم ها اطلاعات مهم و ارزشمندی را دریافت کنند.

مساله اصلی این است که بیشتر کاربران به دلایلی از فرم ها تنفر دارند. در طراحی رابط کاربری، ایجاد فرم از اهمیت زیادی برخوردار است. اول از همه باید تعیین کنید که آیا واقعا سایت نیاز به فرم دارد یا خیر. متاسفانه خیلی از وب سایت ها برای استفاده از ساده ترین اطلاعات، کاربران را مجبور به ثبت نام در وب سایت می کنند. این مساله باعث رنجش آن ها می شود. در بعضی از فرم ها، وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری است. برای مثال نام پدر یا شماره شناسنامه. شکل فرم ها از مهمترین مسائل در طراحی رابط کاربری است. متاسفانه بعضی ازفرم ها دارای طرح های همرنگ با پس زمینه هستند. اندازه طولی بعضی فرم ها کوچک است و کاربر نمی تواند تمامی مواردی را که وارد می کند، مشاهده کند.

۹٫ برای موفقیت در طراحی رابط کاربری(UI)، همکاری کنید.

مسلما طراحی وب سایت، فعالیتی نیست که بتوان آن را به تنهایی پیش برد. برای ساخت وب سایت موفق نیاز به یک تیم وجود دارد. باید تمامی اعضای تیم با هم همکاری داشته و اطلاعات مورد نیاز همدیگر را به اشتراک بگذارند. ابزارهای زیادی برای همکاری بین اعضا تیم طراحی وب سایت وجود دارد.

۱۰٫ همه موارد را باهم در نظر بگیرید.

طراحی رابط کاربری کار ساده ای نیست. یک طراح موفق باید بتواند همه موارد گفته شده بالا و موارد دیگر را به درستی مدیریت کند. همچنین همه موارد مهم در طراحی رابط کاربری UI  را در ساخت وب سایت خود در نظر بگیرد. علاوه براین باید دارای ارتباط مناسبی با طراح تجربه کاربر و مالک و دیگر اعضای وب سایت داشته باشد.

ما در آی هیوا امیدواریم با تقدیم این مقاله در زمینه طراحی رابط کاربری به شما توانسته باشیم اطلاعات موردنظر شما را تامین کرده باشیم.

برچسب ها
5 نظرات
 1. ساسان

  مطالب جالب و مفيدي بود ممنون از سايتتون

  Reply
 2. mohammad

  مطالب مفیدی بود.ممنون

  Reply
 3. maryam

  کوتاه و مفید بود.خیلی ممنون

  Reply
  1. ihiwa

   سپاسگزاریم. آی هیوا در خدمت شماست

   Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *