اردیبهشت, ۱۳۹۶ 4 نظرات دیجیتال مارکتینگ
اگر خواهان يك شرکت یا سازمان خلاق هستيد ده گام برای ايجاد محیطی خلاق را بدانید:
۱) به دور از اینکه چه کسی چه سمتی و مقامی دارد پذیرای ایده های اطرافیان باشید.

از خودتان سوال كنيد آيا آماده هستيد كاركنانتان با بيان ايده های خود سبب آزار شما شده و يا منشی شما با استدلال برای شما بيان كند كه نظرات او از شما هوشمندانه تر است؟ در ابتدا در اين خصوص فكر كنيد.

۲) توجه داشته باشيد كه شما دارای يك سازمان تقريبا خلاق هستيد.

شما كاركنانی داريد كه قابليت های نهفته ای داشته و دارای ايده های فراوان هستند. آنها ايده های خود را به هنگام صرف ناهار، نوشيدن قهوه و چای و يا در هنگام شستشوی دست و صورت به يكديگر منتقل می كنند. در صورتی كه به طور فعالانه در زمينه ارتقاء خلاقيت در سازمان تلاش نكنيد، تمامی اين ايده ها، هنگامی كه آنان به پشت ميز كارشان برمی گردند، فراموش خواهند شد.

۳) امنيت ایجاد نماييد.

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در این ده گام برای ايجاد محیطی خلاق بکار ببرید این است که اهميتی ندارد كه كاركنان از شما چقدر خلاق ترند. بخاطر داشته باشيد در صورتی كه آنان اعتماد به مديريت شما نداشته باشند، ايده های خود را منتقل نخواهند كرد. دو دليل برای اين كار وجود دارد. -بيان ايده های نو با خود مخاطراتی را به همراه دارد. چه بسا ممكن است عده ای، بيان كننده ايده را تحقير نمايند و يا آناني كه علاقمند به تغييرات نيستند به مخالفت با كسانی بپردازند كه ايده های خود را بيان كرده اند. -ايده های خوب اغلب دارای ارزش بسيار زياد هستند. اگر كاركنان اعتماد به مديريت نداشته باشند، تمايلی ندارند تا چنين منفعتی نصيب شرکت شود و چه بسا يك شانس بسيار خوب برای آنان باشد كه ايده های با ارزش خود را برای خويش استفاده نمايند.

۴) شرايطی را در سازمان پديد آوريد تا ارتباطات تسهيل شود.

به گونه ای که ايده ها در سازمان به گردش درآيند و مديريت نيز با جديت آنان را تحويل گرفته و مورد بررسی قرار دهد. اين موضوع می تواند از طريق سيستم مديريت ايده های شغلي انجام شود.

۵) ايجاد شرايطی که افراد بتوانند در بيان ايده ها مشاركت نمايند ضروریست.

يك ايده اغلب نوك يك كوه يخ ايست. اگر كاركنان با يكديگر همكاری نمايند و اين ايده را توسعه دهند، از يك ايده خوب به يك ايده بسيار ازشمند تبديل خواهد شد.

۶) تمامی كاركنان در كليه واحدهای سازمان می توانند در ارائه ايده های خود و توسعه آنها مشاركت نمايند.

اگر تصور می كنيد تنها كاركنان بازاريابی قادرند در زمينه بازاريابی، ايده های نو ارائه نمايند. در اینصورت تنها ايده های معمولی نصيبتان خواهد شد. شايد تعجب كنيد كه كاركنان حسابداری، منابع انسانی و حتی كاركنان رستوران نيز می توانند ايده های خوبی در زمينه بازاريابی ارائه نمايند.

۷) اگر كاركنان شما ايده هاي خوبي ارائه مي كنند به آنها پاداش دهيد.

اين پاداش تنها پول نخواهد بود. دادن مرخصی، هدايا، گواهی و يا تشويق از طرف مديرعامل شرکت می تواند بسيار ارزشمند باشد. البته پاداش ها می توانند پول و يا حتی پول ناشی از بكارگيری ايده ها باشد. بخصوص سهيم كردن كاركنان در منافع ناشی از بكارگيری ايده ها بسيار مهم خواهد بود. زيرا بجای اينكه آنان در پی تخريب سازمان باشند به دنبال ارائه ايده های خوب و عملی ساختن آنها خواهند بود.

۸) هيچگاه كاركنان را بخاطر ايده هاي نامناسب سرزنش نكنيد.

حتی يك خنده ممكن است بطور جدی سبب كاهش اعتماد به نفس شخصی شود كه فردا می تواند ايده ای بسيار عالی ارائه نمايد. كاركنان خلاق در تمامي زمانها، دارای ايده هستند. گاهی اوقات بعضی از ايده های آنها نامناسب اند و بعضی اوقات بسيار هوشمندانه هستند. لذا با سرزنش افراد خلاق، اين ايده ها از دست خواهند رفت.

۹) خيلي بر روي تحقيقات و تحليل ها تكيه نكنيد.

اگرچه تحقيقات و تحليل ها در جای خود دارای ارزش بوده و واقعا وجود آنها در قرن ۲۱ بسيار ضروری است. اما بزرگترين ايده ها معمولا از طريق الهام به دست آمده اند.

۱۰) بخاطر داشته باشيد خلاقيت يك سرمايه گذاری بلند مدت است.

منافع این سرمایه گذاری در كوتاه مدت به سازمان بازنمی گردد. از دیگر موارد مهمی که باید در این ده گام برای ايجاد محیطی خلاق بکار ببرید این است که اگر شرکت شما خلاق نيست، زمان خواهد برد تا كاركنان با روش های جديد فكر كردن آشنا شده تا نحوه رفتار و روش توليد كردن آنها تغيير كند. پس زماني كه ايده ها به جريان افتد، آنها بايد به مرحله عمل برسند و اين نيازمند زمان است. اما در گذر زمان نتايج و منافع اين سرمايه گذاری قابل توجه خواهد بود. لذا توصیه گروه خلاق آی هیوا این است که زمان را از دست ندهید و برخيزید و برای رسيدن به اين هدف حركت كنید.

ده گام برای ايجاد محیطی خلاق
ده گام برای ايجاد محیطی خلاق
4 نظرات
 1. mohammad

  حنتما از ایده هاتون استفاده میکنم.مرسی

  Reply
 2. zahra

  عالی بود.ممنون

  Reply
 3. amir

  کاربردی بود ممنون از شما

  Reply
  1. ihiwa

   سپاسگذاریم… آی هیوا با افتخار در خدمت شماست.

   Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *