اردیبهشت, ۱۳۹۶ 1 نظر آموزش وبمستر
طراحی وبسایت و تعریف وبسایت

یک وبسایت معمولا شامل تعداد زیادی فایل است که در تعدادی پرونده مرتب شده اند، به همان صورت که شما فایل هایتان را در پرونده ها مختلفی روی کامپیوترتان مرتب می کنید. صفحه اصلی یک وبسایت معمولا index.html یا index.html یا default.html نام دارد. وقتی که یک آدرس وب (یا اسم دامنه) را در مرور گرتان تایپ می کنید (مثلا www.ihiwa.com)، برنامه مرورگر به سراغ اکانت میزبانی ای می رود که این اسم دامنه به آن اشاره می کند، و به دنبال یکی از این فایل های اصلی می گردد. فرضا اگر فایلی به نام index.html را در آن وب وبسایت پیدا کند، این فایل(یا صفحه) را به صورت خودکار در مرور گر شما نمایش خواهد داد.

الف – مراحل راه اندازی وبسایت
 • انتخاب نام مناسب برای وبسایت
 • ثبت دامنه (نام وبسایت) در شبکه جهانی اینترنت
 • طراحی نرم افزار و گرافیک وبسایت
 • خرید فضا (هاست)
 • قراردادن نرم افزار وبسایت طراحی شده بر روی فضای خریداری شده و افتتاح وبسایت
ب – فناوریهای مورد استفاده در طراحی وبسایت

زیر ساختهای نرم افزاری پروژه های طراحی وبسایت بر اساس Microsoft .NET Framework است. استفاده از فناوری دات نت با انعطاف پذیری، قابلیت اطمینان ، نوآوری و امنیت مثال زدنی خود قابلیت های بسیاری را برای ما به ارمغان می‏آورد، که از جمله آن قابلیت مدیریت کدهای تولید شده، پشتیبانی از شی گرایی و سازگاری با متدولوژی انتخابی پروژه، وابسته نبودن به یک زبان خاص، درعین بهره مندی از #C که زبانی مدرن و کاملا شی گرا است.ضمن آنکه بسترها و زیرساختهای نرم افزاری انتخاب دات نت به عنوان بستر اصلی اجرای پروژه ، امکان استفاده از فناوری های جانبی دیگری که سازگار با Windows هستند را فراهم خواهد کرد.چندلایه بودن نرم افزارهای تولیدی موجب تسهیل شرایط ارتقای وبسایت طراحی شده در آینده خواهد بود.ضمن آنکه هزینه های reworking (دوباره کاری) را به هنگام توسعه پروژه حذف خواهد نمود.

برای خدمات بانک اطلاعاتی از MS SQL SERVER استفاده خواهد شد. نوع مجوز حقوقی استفاده از این کارگزار بانک اطلاعاتی در وب به همراه امکانات وسیع و کارایی قابل توجه، آن را به انتخاب مناسبی تبدیل نموده است. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به وبسایت www.tpc.org توصیه می¬شود.

ج – ملاحظات امنیتی در نظر گرفته شده برای طراحی وبسایت چیست ؟

کاربران در ابتدای ورود به وبسایت اعتبارسنجی می شوند و پس از ورود به وبسایت جهت دسترسی به بخشهای مختلف با توجه به سطح دسترسی که دارند هدایت میگردند. » تدابیر اتخاذ شده در طراحی وبسایت برای جلوگیری از هرگونه دسترسی غیرمجاز که ممکن است منجر به دستکاری، خرابکاری یا سرقت اطلاعات شود؛

در سه دسته زیر قرار میگیرند:

۱- تدابیری جهت جلوگیری از ورود خرابکاران به بانکهای اطلاعاتی و پنلهای مدیریتی یا تلاش برای بدست آوردن گذرواژه : کلیه گذرواژه ها بصورت رمز شده با یک الگورتیم مناسب در بانک اطلاعاتی نگهداری می شوند. (یک طرفه یا دو طرفه)

۲- تدابیری جهت جلوگیری برای تزریق دستور به کارگزار بانک اطلاعاتی. شامل :  ممانعت از ارسال دستورات SQL از طریق مبادی ورودی اطلاعات، ممانعت از ارسال دستورات SQL از طریق پارامترهای GET 3، تدابیری جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات در هنگام نقل و انتفال در شبکه در صورت لزوم شامل :

» هنگام ورود کاربر به صفحه ورود به وبسایت یک مسیر و باند حفاظت شده بوسیله SSL بین رایانه کاربر و کارگزار ایجاد می شود که کلیه نقل و انتقال اطلاعات از این مسیر حفاظت شده بین این دو رایانه رد و بدل خواهد شد و این تکنیک دسترسی به اطلاعات ارسالی و دریافتی را برای کسانی که استراق سمع می کنند را ناممکن خواهد کرد.

د – ویژگیهای عمومی در نظر گرفته شده برای طراحی وبسایت چگونه است ؟
 • وبسایت منطبق با فن آوری موتورهای جستجو به ویژه Google طراحی خواهد شد.
 • در طراحی وبسایت حداکثر کارایی با بهره گیری از فناوری های عرضه شده بوسیله شرکت مایکروسافت برای عملکردهای وبسایت از دید کاربر در نظر گرفته خواهد شد.به عنوان مثال زمان لود صفحات به طور متوسط و در شرایط معمول ارتباطی با یک خط ۵۶ کیلوبایتی ۲۰ ثانیه خواهد بود.
 • دسترسی آسان و دقیق کاربر به اطلاعات در طراحی گرافیکی صفحات اولویت خواهد داشت.تامین نظر کارفرما در طراحی گرافیکی از A تا Z در اولویت خواهد بود.
 • سرعت و سهولت در به روز رسانی و سهولت توسعه در طراحی وبسایت در آینده در نظر گرفته خواهد شد.
 • ملاحظات حفاظتی و امنیتی در تولید بسترهای نرم افزاری و طراحی وبسایت در نظر گرفته خواهد شد.
 • استفاده بهینه از منابع سخت افزاری در ساخت نرم افزارها در نظر گرفته خواهد شد.
 • امکانات عمومی مانند : آمار بازدیدکنندگان ، نقشه وبسایت، فرم نظرخواهی، افزودن به آدرس های برگزیده، ارسال صفحه به دوستان، خروجی چاپ و RSS نیز در صورت لزوم به امکانات وبسایت افزوده خواهد شد.
چند نکته که مدیریت وبسایت و طراح وبسایت باید بداند :
 • موتور جستوجوی انعطاف ناپذیر : بسیاری از موتورهای جستو جو کاربر را ملزم به ورود پارامترهای زیادی می کنند.
 • متن زیاد : معمولا وبسایت های حاوی متن های حجیم , خسته کننده هستند.
 • اندازه فونت ها و متون : به خصوص افرادی بالای ۴۰ سال با حروف نازک یا کوچک مشکل دارند و باید ترتیبی اتخاذ شود تا از طریق مرورگر امکان تغییر اندازه فونت ها فراهم شود.
 • رابط گرافیکی (GUI) برداشت غیر استاندارد : برداشت کاربر از عناصر و اشیای موجود در برنامه ها تثبیت شده.
 • ضعف آرشیو : در اغلب مواقع اطلاعات قدیمی هم مورد استفاده کاربران قرار میگیرد.
 • انیمیشن و متون متحرک : تمرکز بازدید کنندگان از وبسایت را بر هم می زند.
 • پیوند به وبسایت های دیگر : به دلیل فلسفه و ساختار متفاوت طراحی در وبسایتهای مختلف , نباید تعداد پیوندهای خارج از وبسایت زیاد باشد.
اصطلاحات وبسایت :
HTML

زمانیکه شما داخل صفحات یک وبسایت می گردید اجزای گوناگونی را می بینید که تمام آنها در یک چیز مشترک هستند و آن زبان یا کدی است که آنها را تولید می کند که این زبان HyperText Markup Language یا همان HTML می باشد.

عکسهابافرمت gif : بیشترین استفاده را در وب دارند و محبوبترین نوع عکس است. این نوع فرمت ۲۵۶ رنگ را پشتیبانی میکند و از ویژگیهای دیگر آن animation, transparency, interlacing است . البته محبوبیت آن بیشتر برای حجم کم آن است.

استاندارد W3C چیست؟

W3C یا کنسرسیوم شبکه جهان گستر وب، مجمعی متشکل از ۴۰۰ شرکت و سازمان است که در مورد استاندارد ها و فناوری های وب، تشریک مساعی دارند.

استاندارد W3C، از سوی سازمان W3C به صفحاتی داده میشود که قوانین مشخصی را رعایت کنند. با رعایت این ضوابط، اینگونه صفحات در اکثر مرورگرهای معمول دنیا قابل خواندن و بدون مشکل خواهند بود.
فرمتهای فایلهای صوتی : WAV یکی از فرمتهای صوتی که کیفیت بالایی هم دارد و البته حجم زیادی هم اشغال می کند و در سیستم عامل ویندوز بکار می رود. نوع MIME این فرمت برابر است با audio/wav .

AU

این فرمت متعلق به سیستمهای عامل UNIX, Linux است و خاصیت آن داشتن حجم کم و البته با کیفیت پایین تر، که نوع MIME این فرمت برابر است با audio/basic .

AIFF

این فرمت هم متعلق به کامپیوترهای Macintosh است با کیفیت بالا و حجم بسیار بالا. نوع MIME آن برابر است با audio/aiff .

MIDI

این فرمت با فرمتهای دیگر صوتی تفاوتهایی دارد. در این فرمت بجای ذخیره شدن فرکانس صدا، آهنگ صدا یا همان نت های موسیقی را ذخیره و پخش می کند. بزرگترین مزیت آن حجم بسیار پایین و عیب آن، پخش آهنگ بدون گفتار است. نوع MIME این فرمت audio/midi است.

کارهایی که در طراحی وبسایت باید از آن خودداری کنید :

استفاده از تصاویر گرافیکی با حجم زیاد
استفاده از تصاویر گرافیکی با حجم فوق العاده کم و تعداد بالا
استفاده از تعداد زیادی فایلهای فلش انیمیشن
برچسبهای چشمک زن و مانند آن
نشانه ها و لینکهایی در وبسایت که به آنچه وجود ندارد و در حال ساخت است اشاره می کند.
انتخاب رنگ نامناسب
اشکالات املایی و دستوری
متنهای خیلی کوتاه
متنهای خیلی بلند
صداهایی که به طور اتوماتیک در هنگام ورود بازدیدکننده به صورت خودکار اجرا می شوند
لینکهای شکسته (لینکهایی که به هیچ صفحه عکس یا فایلی ختم نمی شوند. )
فضاهای خالی خیلی زیاد بین قسمتهای مختلف
فضاهای خالی خیلی کوچک بین قسمتهای مختلف
استفاده از اختصارات بی مورد در جمله مثلاً u برای you.
فریمهایی که به طور افقی یک تکه از صفحه را اشغال می کنند.
یک صفحه طولانی بدون پاراگرافهای لازم
تعداد زیادی banner های تبلیغاتی
سرعت پایین هاست یا (میزبان وب شما ) یا صفحه طولانی و حجیم

 

1 نظر
 1. atefe

  سلام. در هرصورت تولید متنهای کوتاه در عین حال مفهوم رسان برای داخل سایت برای همه جستجوگرها کار خیلی خیلی سختی هست. ولی بازم منون از نکاتی که مطرح کردید

  Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *